Slujiri arhierești la biserica Spitalului de Copii Botoșani, la Mănăstirea Popăuți și la Mănăstirea Coșula

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 11, 2021   Autor: Tudorel Rusu

Vineri după-amiază, Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, a săvârșit Sfânta Liturghie a darurilor mai înainte sfințite la Biserica „Sfântul Apostol Andrei şi Sfântul Ierarh Nectarie” din curtea Spitalului de Copii Botoşani. Sâmbătă dimineață, PS Părinte Nichifor a săvârșit Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur în biserica Mănăstirii Popăuți. În seara zilei, ierarhul a săvârșit slujba Privegherii în biserica Mănăstirii Coșula.

La finalul slujbelor, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Iașilor a ținut cuvinte de învățătură.

„«Îndrăzniți, Eu am biruit lumea»,  ne zice Mântuitorul. «Bucurați-vă», le-a spus Mântuitorul femeilor ce L-au văzut înviat. Cu aceste cuvinte, iubiți credincioși, suntem chemați să petrecem postul acesta și tot postul întregii noastre vieți. Suntem chemați să îndrăznim, să ne iertăm, să recunoaștem gândul lin, gândul abia șoptit al îngerului păzitor, care ne îndeamnă să facem fapta cea bună. Să privim cu cinstire și cu dragoste pe aproapele nostru, să ne nevoim, să fim atenți la fiecare cuvânt și gând al nostru. Să ducem această luptă cu nădejde că nici măcar gândul nu este nevăzut și necunoscut Duhului și că toate cele așezate în viața noastră au un rost și au un sens”, a subliniat PS Părinte Nichifor Botoșăneanul în cuvântul de învățătură rostit în biserica Spitalului de Copii Botoşani.

Șederea ierarhului în județul Botoșani a continuat și duminică, ierarhul săvârșind Sfânta Liturghie la Parohia „Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil şi al tuturor cereştilor puteri ” - Tudor Vladimirescu.